Potrestaná straka

Autor: Mária Pálková | 5.2.2020 o 9:18 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  84x

 

 

Vrabčiak  Čvirko sa už od rána preháňa po sídlisku a zháňa materiál - slamky na stavbu domčeka. Mal vystavaný úhľadný dom, ale tá nepodarená straka mu ho  zničila a vajíčka, z ktorých sa už mali vyliahnuť mladé vrabčeky, mu vyhodila z hniezda. Vrabčeky zahynuli a straka len krákala a krákala. „Však počkaj, ty zlodejka a ničiteľka majetku!“  zastrájal sa vrabec Čvirko.

Bola neskorá jar, slniečko hrialo primerane, len sem tam sa ukázal obláčik. Čvirko neúnavné zbieral materiál na stavbu, jeho manželka upratovala okolo staveniska a pripravovala mu  nejaké dobroty pod zub. Zrazu len, nevedno odkiaľ priletela straka  a uchmatla Čvirkovi jeho niekoľkodňové zásoby na stavbu domu. „Čvirik, čvirik, pod rýchlo, kde si?“ zvolala. Ale pokiaľ priletel, straka bola už dávno fuč, aj s ukradnutým tovarom.

„Halo, halo!, chlapci kde ste všetci?“ kričí Čviro na susedov – vrabcov. „Opäť ma okradla straka. Potrebujem vašu pomoc.“

Nad sídliskom sa zrazu zjavilo mračno malých rýchlych  letcov – vrabcov, ktorí hľadali zlodejku - straku. Boli vyzbrojení malými lukmi. Netrvalo dlho a objavili jej skrýšu. Straka mala nakradnuté rôzne veci; ligotavé, farebné, tmavé, čierne a biele a medzi tým, veľká kopa stebielok suchej trávy.

„Straka, straka, ukáž sa a vráť, všetko, čo si nakradla Čvirkovi a ostatým.“ hromžili vrabce. „Nevráátim, nevtráátim,“ krákala vrana. „Že nevrátiš? , však počkaj“ a zasypali ju dávkou malých a ostrých šípov. „Krááá, krááá, prestaňte, však to strašné pichá a bolí,“ bedákala straka, „ale aj tak vám nič nevrááátim,nevrááátim,“ zastrájala sa.

Zrazu sa strhla veľká trma-vrma, nebo sa zatiahlo dočierna a spustil sa veľký lejak. Ledva sa všetci stihli poukrývať. „Jaj beda prebeda,“ zanariekali všetci, „čo bude teraz s nami.“ Vietor odvial všetko, čo straka nakradla a dážď mu k tomu pomohol. Všetci zmokli do pierka a nešťastná straka ufujazdila nevedno kam. Dosť na tom, že v najbližšej dobe sa už medzi vrabcami nekázala.

Vrabčiak Čvirko všetkých pozval na malú oslavu a nanovo začal zbierať po sídlisku stebielka na výstavbu svojho domu. Jeho manželka netrpezlivo čakala, kedy bude môcť do nového hniezda naklásť vajíčka, aby ich mohla svojim bruškom zahriať. Vrabčeky by sa mohli vyliahnuť onedlho...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mamojku môžu pre kontakty s Kočnerom vylúčiť z Ústavného súdu

Funkčné obdobie ústavných sudcov je dvanásť rokov.

Streľbu pred dvoma barmi v nemeckom Hanau neprežilo deväť ľudí

Podozrivého našli mŕtveho v byte, spolu s ďalšou osobou.


Už ste čítali?